Spravodlivý bude prekvitať sta palma a vyrastie ako Libanonský céder. (Ž 93-13)

O palmy a cédre sa nikto nestará, človek ich neorezáva, sú v Božej opatere a prekvitajú pod Božou ochranou. Rovnako ako spasené Božie deti, rastú pod Božou starostlivou rukou. Palmy a cédre sú vždy zelené a krásne v každom ročnom období. Ani veriaci nemajú mať raz čisté, inokedy hriešne obdobia života: v každej situácii majú stáť v kráse získanej od Pána. Kdekoľvek tieto stromy rastú, sú nápadné svojou krásou. Pozorovateľovi krajiny neujde ich kráľovská krása.

Ani nasledovníci Ježiša Krista sa nemôžu skryť pred pozorovateľmi, lebo sú ako mesto postavené na kopci, ktoré je nemožné skryť.

Rast Božích detí je podobný rastu palmy: ženie sa rovno nahor celou silou a zo svojho kmeňa nepúšťa žiadne bočné vetvy. Je ako úžasný stĺp s hlavou a ovocím na vrchole. Nerozvetvuje sa napravo ani naľavo, celou silou sa snaží dostať k nebu a v Božej blízkosti dozrieva ovocie.

Pane, formuj ma, prosím, aby som aj ja bol takým!

Céder vzdoruje každej búrke. Rastie na hranici večného snehu, ale Pán sa stará o to, aby v jeho kmeni tiekli teplé a životodarné šťavy.

Pane, pomôž mi, aby som aj ja pomocou Tvojho tepla a Tvojej sily vzdoroval chladu a búrkam života! Amen.

Charles Spurgeon